Laboratórium budúcnosti

Dvojdimenzionálne kódy: Znamenie času

V logistike kedysi dominovali klasické čiarové kódy, avšak v súčasnosti sa čoraz viac posúvajú k dvojdimenzionálnym kódom. Tie ponúkajú sľubný potenciál, ktorý je ďaleko od obyčajnej identifikačnej funkcie.

Dvojdimenzionálne kódy - naša budúcnosť
Dvojdimenzionálne kódy - naša budúcnosť

V roku 1949 sa americký IT študent Norman Joseph Woodland inšpiroval morzeovkou a v piesku na pláži načrtol svoj prvý kód, ktorý mal formu vertikálneho času. V tej chvíli si nikto nemyslel, že o 30 rokov neskôr bude mať tento čiarový kód v mnohých variáciách tak rozhodujúci vplyv na pracovné procesy v obchode, priemysle a logistike. Kód GS1-128 (predtým nazývaný EAN 128) a 18 číselný SSCC čiarový kód, ktorý je v ňom zašifrovaný, sa používal od polovice deväťdesiatych rokov k riadeniu procesov v logistike aj v DACHSERi. Je to technológia, ktorá aj teraz zostáva vysoko efektívna a je veľmi praktická pri použití.

Tento jednodimenziálny čiarový kód potom odštartoval s jeho príbuznými, dvojdimenzionálnymi kódmi, transformáciu logistiky. Najznámejší 2D kód je QR kód. Bol vynájdený v Japonsku v polovici 90tych rokov, pričom je prezývaný QR podľa súslovia "quick response". Dnes už každý niekedy videl rozpixelované štvorcové políčko, ktoré má charakteristicky umiestnené 3 štvorčeky v rohoch. Je to preto, aby QR kódy mohli byť ľahko čitateľné za pomoci kamery smartfónov, čo je hlavná výhoda oproti čiarovým kódom, ktoré sa oproti tomu jednoduchšie snímajú laserovým skenerom.

QR kódy sú globálnym štandardom

Vzhľadom na to, že na svete je viac ako tri miliardy smartfónov, takmer polovica svetovej populácie má technické vybavenie pre použitie dvojdimenzionálneho textového poľa. QR kód je tak celosvetovo dostupným štandardom, ktorý možno tiež nájsť v súčasných priemyselných štandardoch GS1 alebo v štandardoch nemeckej asociácie automobilového priemyslu. Moderná analýza obrazu umožňuje zachytiť a načítať niekoľko QR kódov súčasne aj v pohybe. To ponúka použitie pri stacionárnych kamerách v skladoch a výrobných halách, alebo na mobilných kamerách pripevnených na drone či autonómnych vozidlách.

 

Vzhľadom na to, že na svete je viac ako tri miliardy smartfónov, takmer polovica svetovej populácie má technické vybavenie pre použitie dvojdimenzionálneho textového poľa. QR kód je tak celosvetovo dostupným štandardom.

Ďalšia výhoda QR kódu je, že jeden kód môže zašifrovať až 4296 alfanumerických znakov, čo je stokrát väčšie množstvo, ako zvládne jednodimenzionálny kód podobnej veľkosti. Jeden bit je reprezentovaný ako čierny alebo biely pixel (zvaný modul). Tiež sa takto dajú zašifrovať internetové odkazy. Všetci používatelia smartfónov môžu jednoducho naskenovať QR kód a prejsť priamo na príslušnú webovú stránku.

Logistika využíva ďalšie 2D kódy
Logistika využíva ďalšie 2D kódy

Ďalšie 2D kódy v logistike

Okrem QR kódu, ktoré sú pre každodenný život tak bežné, používa logistika ďalšie 2D kódy: primárne Data Matrix kód (ktorý má zvyčajne 4 kvadranty) a Aztec kód (ktorý má pozičný štvorček v strede). Tieto kódy tak ponúkajú ešte ďalšie možnosti pre použitie v špeciálnych prípadoch.

Celkovo 2D kódy umožňujú širokú škálu aplikácií v logistike, ktoré zďaleka presahujú obyčajnú identifikáciu či uchovanie dát. Pri použití 2D kódov a optickej identifikácii môžu byť zásielky lokalizované v budovách a sledované v reálnom čase. Autonómne vozidlá v skladoch kódy využívajú pre navigáciu a technológia rovnako umožňuje rýchle a jednoduché meranie balíka. 2D kódy hrajú čím ďalej dôležitejšiu úlohu v digitalizácii papierových dokumentov. Rovnako ako kedysi pri čiarových kódoch, je obrovský potenciál 2D kódov čím ďalej viac zrejmý už pár dekád po ich objave. Viac a viac inovácií sa teraz rozvíja z tejto technológie budúcnosti.

 

DACHSER celosvetovo
Kontaktujte nás
Kontakt Lenka Balcova